logo-SEM_herlikovice_kolecko_zahlavi

Ekologické centrum s levnou ubytovnou

36405066Jde o jedinou tradiční horskou chalupu ve středisku a existuje reálná možnost, jak na jeho obnovu získat prostředky z programu Obnovy a rozvoje kulturního dědictví venkova Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) až do výše 90% investice. Omezující podmínkou pro přidělení grantu je případné nekomerční využití objektu ( lhůta vázanosti projektu na účel je ale jen 5 let). Inspirací může být úspěšné ekologické centrum ze staré evangelické školy v Horní Krupé. Podobné centrum s levnou ubytovnou může sloužit v budově Kunzárny jako přidaná hodnota pro aktivní dovolenou klientů Horského domova. Jde o možný budoucí cíl a hledáme i jiné způsoby využití objektu.Např. personálně i finančně méně náročné doplnění provozu levné ubytovny může být malé lidové muzeumo historii lokality s naučnou stezkou. Rádi bychom uspořádali i česko-německou pouť s bohoslužbou v blízkém kostele, pohoštěním a menší slavností či koncertem.

 Člověk jako pastýř stvoření

Jaká bude přítomnost církve v místě, ukáže budoucnost. Tradiční lokalita Herlíkovice–Hackelsdorf s krásným secesním kostelíkem, který zde zůstal jako dědictví po německých evangelících, si to určitě zaslouží. Jak napsal starozákoník prof. Heller, člověk je na této zemi pastýřem stvoření a měl by být i dobrým správcem svěřeného majetku. V drsném, ale krásném prostředí hor toto platí dvojnásobně.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>